Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak długo rozkłada się plastik?

2021-12-03
Jak długo rozkłada się plastik?

Tworzywa sztuczne, powszechnie nazywane plastikiem, znane są szczególnie z wysokich walorów praktycznych, takich jak trwałość czy wytrzymałość. Te właściwości cenione są w trakcie samego użytkowania plastikowych produktów, jednak po wyrzuceniu ich do kosza z pewnością mało kto zastanawia się, jaki jest ich dalszy los. Jak długo rozkłada się plastik? I jaki wpływ na środowisko ma proces jego rozkładu? Odpowiadamy.

Ile rozkłada się plastik?

Jeśli tworzywa sztuczne nie trafią w wyniku segregacji do odpowiednich zakładów zajmujących się przetwarzaniem i odzyskiwaniem w celu powtórnego wykorzystania - ich rozkład może trwać latami. Pod pojęciem plastiku kryje się wiele różnego rodzaju przedmiotów. Są to m.in. nakrętki od napojów, butelki, reklamówki, folie czy opakowania. Dlatego też, czas rozkładu plastikowych odpadów jest bardzo zróżnicowany. Sporo zależy od samego materiału, formy produktu i jego kształtu. Im cieńsza jest warstwa tworzywa i im mniejszy jest rozmiar tym łatwiej i szybciej dochodzi do rozkładu.

Szacuje się, że tworzywa sztuczne rozkładają się od 100 do nawet 1000 lat. Wyróżniliśmy najpopularniejsze grupy produktów plastikowych wraz z orientacyjnym czasem ich rozkładu:

  • papierki po cukierkach czy batonikach - około 450 lat,
  • pielucha jednorazowa - także około 450 lat,
  • foliowe reklamówki - od 300 do 400 lat,
  • styropian - około 500 lat,
  • styropianowy kubeczek - około 200 lat,
  • opony samochodowe - od 50 do 80 lat,
  • butelka PET - od 100 do 1000 lat.

Jak rozkład plastiku wpływa na środowisko?

jak długo rozkłada się plastik?

Plastik jest masowo produkowany na świecie. Szacuje się, że tylko w Polsce wytwarza się go w ilości 3,5 mln ton rocznie. Z drugiej strony odpady plastikowe także stanowią ogromny problem. Ich udział w całkowitej masie śmieci wynosi 3-10%. Znacznie większy jest ich udział w całkowitej objętości odpadów. Tutaj mówi się o niemal 30%. Tak ogromna podaż i zużycie stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Odpady plastikowe bardzo często trafiają do lasów i wodnych zbiorników. Prognozy mówią, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie znajdowało się więcej plastikowych odpadów niż stworzeń tam żyjących. W ogromnej części są to nie tylko foliowe reklamówki, słomki czy butelki, ale też niewidoczny gołym okiem mikroplastik. Staje się on często pożywieniem dla organizmów wodnych, trafia także do gleby, a następnie do organizmu człowieka przez pokarm, który spożywa.

Warto pamiętać więc, by właściwie segregować odpady poprzez umieszczanie ich w odpowiednich pojemnikach. Wówczas mają one szansę trafić na drogę recyklingu i zostać ponownie wykorzystane. To jeden z najlepszych sposobów na ograniczenie ich zużycia, a co za tym idzie również produkcji.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 43 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-09
Szybko i sprawnie
2023-06-20
szybka realizacja bezproblemowy kontakt. polecam w 100%
pixel