Tworzywo PLA. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bioplastiku
Tworzywa sztuczne i ich liczne możliwości zastosowania sprawiły, że są dzisiaj wszechobecnie dostępne w niemalże każdej dziedzinie życia. Masowa produkcja plastiku i powolny rozkład plastikowych odpadów stanowią jednak ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie także dla zdrowia człowieka. Pojawiające się na rynku ekologiczne rozwiązania powodują, że coraz częściej produkty z tworzywa sztucznego odkładane są na bok. Warto jednak nie odrzucać ich od razu, tym bardziej że dostępny jest również tzw. bioplastik i należące do tejże grupy - tworzywo PLA.
Co to jest tworzywo PLA?
Tworzywo PLA należy do grupy bioplastików, które podzielić można na dwie podstawowe kategorie. Pierwszą z nich są bioplastiki trwałe, poddawane recyklingowi. Drugą grupą są bioplastiki biodegradowalne i to właśnie w niej mieści się wspomniany surowiec. Tworzywo PLA to polilaktyd czyli kwas polimlekowy; biodegradowalny i kompostowalny termoplastyczny poliester, wytwarzany z surowców odnawialnych.
Naturalne pochodzenie PLA sprawia, że może stanowić doskonałą, ekologiczną alternatywę dla konwencjonalnego plastiku. Tworzywo produkuje się bowiem z roślin, takich jak najczęściej kukurydza, ale też buraki cukrowe, trzciny cukrowe, ryż, ziemniaki i pestki awokado.
Właściwości PLA
Materiały wykonane z PLA wykazują się właściwościami podobnymi do tych, które posiadają tradycyjne tworzywa sztuczne, takie jak PET, PP i PS. Są to przede wszystkim wspomniana już termoelastyczność, a także twardość i wytrzymałość. Ponadto, produkty wykonane z PLA nie przepuszczają wilgoci, zapachów i aromatów; są odporne na promieniowanie UV. Tworzywo charakteryzuje się również niską palnością i nie powoduje wydzielania dymu, a mała gęstość sprawia, że jest bardzo lekki.
Nie jest łatwo rozpoznać PLA, bowiem wykazuje się nie tylko podobnymi właściwościami co inne sztuczne tworzywa, ale także do złudzenia je przypomina - jest tak samo przezroczysty i połyskliwy. Samo oznaczenie PLA również może być mylące. Tworzywo zaliczane jest do grupy “7 Other”, czyli inne, jednak w tej kategorii znajdują się również tworzywa, takie jak BPA nie przystosowane do kontaktu z żywnością.
Zastosowanie tworzywa PLA
PLA posiada właściwości, które czynią z niego materiał bardzo poszukiwany do produkcji bardzo różnorodnych produktów. To tworzywo uniwersalne, które swoje typowe zastosowania znajduje w tworzeniu/formowaniu:
- materiałów medycznych i chirurgicznych,
- pojemników dla różnego przeznaczenia,
- opakowań na żywność,
- wyrobów tekstylnych i włókienniczych, m.in. ubrań, tapicerek czy dywanów,
- materiałów kompozytowych.