Zalety opakowań z trzciny cukrowej
Odkąd Parlament Europejski podjął decyzję o odejściu od plastiku, coraz więcej osób zwraca uwagę na zalety opakowań z trzciny cukrowej. Naczynia z bagassy znajdują zastosowanie w wielu punktach gastronomicznych, ponieważ świetnie się sprawdzają jako pojemniki do dań na wynos. Wprowadzają je lokale, którym zależy nie tylko zachowaniu środowiska naturalnego, ale także na dobrej relacji z klientami. Coraz więcej osób rezygnuje z jednorazowych naczyń z plastiku z uwagi na dobro planety. Wybierając opakowania z pulpy trzciny cukrowej, punkt gastronomiczny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj pozostałe zalety pojemników z trzciny cukrowej.
Pulpa trzciny cukrowej — biodegradowalny zamiennik plastiku
Co to jest pulpa z trzciny cukrowej? Zanim odpowiemy na to pytanie, przenieśmy się w czasie do osiemnastego wieku. Wtedy ta roślina była jedynym surowcem, z którego otrzymywano cukier. Szybko jednak ludzie odkryli, że można pozyskiwać go także z buraka cukrowego, który zyskał wówczas ogromną popularność. Niemal natychmiast zaćmił on trzcinę cukrową, która — jak wiadomo — rośnie tylko w klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym. Brązowy cukier o charakterystycznym karmelowym smaku opuścił większość domów w klimacie umiarkowanym.
Mimo to trzcina cukrowa przeżywa swój renesans. Dlaczego? Okazało się bowiem, że bagassa — czyli szypułka, która do tej pory była traktowana jako odpad — świetnie sprawdza się do produkcji naczyń jednorazowych. Produkcja opakowań z trzciny cukrowej jest więc przykładem upcyklingu, czyli wykorzystywaniem odpadów, które nadawałyby się tylko do spalenia lub wyrzucenia.
Zalety opakowań z trzciny cukrowej
Czym charakteryzują się pojemniki z trzciny cukrowej? Dobrze utrzymują temperaturę jedzenia i nie wpływają na jej zapach i smak. Świetnie sprawdzają się więc do transportu dań na wynos. Opakowania z bagassy są odporne na zmiany temperatur, zatem możesz spokojnie trzymać je w lodówce lub zamrażarce, a nawet podgrzewać w kuchence mikrofalowej. Nadają się do przechowywania płynów — nie przemakają przez nawet 12 godzin. Są więc świetną alternatywą dla plastikowych czy papierowych talerzy na zupę.
Na tym zalety pojemników z trzciny cukrowej się nie kończą. Są całkowicie biodegradowalne, więc po użyciu wystarczy wrzucić je do kontenera z odpadkami bio. Możesz mieć pewność, że nie będą zalegać na wysypisku śmieci — rozłożą się w ciągu sześćdziesięciu dni.
Jakie opakowania z trzciny cukrowej do lokalu gastronomicznego?
Na jakie opakowania z trzciny cukrowej warto postawić? Polecamy między innymi:
Pamiętaj jednak, by kupować naczynia w sprawdzonych punktach, by nie paść ofiarą oszustów. Firma Pakke, jako doświadczony producent opakowań jednorazowych, dostarcza wysokiej jakości pojemniki, na które daje aż 24 miesiące gwarancji.
Podsumowanie
W 2019 roku Parlament Europejski przegłosował zakaz używania jednorazowych opakowań z plastiku. Jeszcze zanim to postanowienie weszło w życie, wiele lokali gastronomicznych zaopatrzyło się w pojemniki z pulpy trzciny cukrowej, czyli odpadu po produkcji brązowego cukru. Zalety opakowań z masy trzcinowej sprawiły, że te artykuły szybko zyskały uznanie klientów. Dlaczego?
- Opakowania z trzciny cukrowej są całkowicie biodegradowalne (rozkładają się w ciągu 60 dni).
- Nie wpływają na zapach i smak potraw.
- Nie przesiąkają nawet przez 12-24 godzin.
- Można trzymać je w lodówce lub zamrażarce, a nawet podgrzewać w mikrofalówce.
Takie pojemniki można po użyciu spokojnie wrzucić do kontenera na odpadki kuchenne.